Kraków Airport wprowadził kolejne nowoczesne rozwiązanie zwiększające bezpieczeństwo podróży w czasie pandemii. Pojemniki, z których korzystają pasażerowie podczas kontroli bezpieczeństwa, jak również te na stanowiskach odpraw zostały pokryte powłoką TitanSolid niszczącą ludzkiego koronawirusa oraz inne wirusy i bakterie. Krakowskie lotnisko jest kolejnym podmiotem z branży transportowej korzystającym z tej metody sanitarnej.


TitanSolid to powłoka o działaniu dezynfekującym, która uaktywnia się pod wpływem światła naturalnego lub sztucznego. Została opracowana przez polską firmę Lumichem we współpracy z naukowcami uniwersyteckimi. Powłoka w systemie ciągłym usuwa wszelkie drobnoustroje, dzięki czemu pokryta nią powierzchnia staje się mikobiologicznie czysta. Jej skuteczność potwierdzają certyfikaty i badania, w tym najnowsze - w kierunku usuwania ludzkiego koronawirusa.


- Z pojemników na bagaż podręczny korzystają wszyscy pasażerowie. Dotykają ich też pracownicy kontroli bezpieczeństwa. Ci ostatni noszą rękawiczki, ale pasażerowie nie zawsze. Kiedy odprawia się cały samolot, pojemniki, zarówno te używane podczas odprawy, jak i kontroli bezpieczeństwa są w ciągłym użyciu. Tym samym ich dezynfekcja tradycyjnymi sposobami jest bardzo trudna, dlatego zdecydwaliśmy się na trwałą metodę, która jednorazowo zastosowana działa przez co najmniej rok, a my dzięki temu dodatkowo dbamy o bezpieczeństwo pasażerów oraz wszystkich pracowników krakowskiego lotniska – mówi Natalia Vince, rzecznik prasowy Kraków Airport.


Antywirusowa i antybakteryjna powłoka produkowana przez Lumichem znalazła już wcześniej zastosowanie w branży transportowej. W pociągach Kolei Śląskich pokryto nią uchwyty, przyciski, siedzenia i inne miejsca dotykane przez pasażerów. TitanSolid zasosowano także w wielu innych obiektach użyteczności publicznej w Polsce: Warszawskim Sądzie Administracyjnym, muzeach, m.in. CN Kopernik, placówkach medycznych, szkołach, fabrykach czy biurowcach będących miejscem pracy tysięcy osób.


- Przedmioty takie jak pojemniki na bagaż podręczny są podawane niemal z rąk do rąk, a pokrycie ich powłoką TitanSolid powoduje, że wszelkie mikroby są usuwane, gdy tylko pada na nie światło, czyli cały czas. Nasz system powłok fotokatalitycznych jest jedynym takim rozwiązaniem na świecie, ponieważ działa w świetle, w którym na co dzień funkcjonuje człowiek, zarówno dziennym jak i sztucznym – wyjaśnia Jacek Zołociński, prezes zarządu Lumichem.


TitanSolid ma formę zawiesiny, którą można rozpylić na każdą powierzchnię – ściany, sprzęt elektroniczny, meble, podłogi, a nawet tekstylia itd. System pod wpływem światła uruchamia proces utleniania, zamieniając drobnoustroje w dwutlenek węgla, wodę i proste jony nieorganiczne. Działa nie tylko powierzchniowo, ale też oczyszcza powietrze.


System powłok fotokatalitycznyhch TitanSolid, został wyróżniony w konkursie Innowator Mazowsza, organizowanym przez Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego. To konkurs, w którym wybierane są najbardziej innowacyjne firmy MSP i naukowcy z województwa mazowieckiego.