Jacek Yerka – REALIZM MAGICZNY

Laureat prestiżowej nagrody „World Fantasy Award” w 1995 r.
(wybrany spośród 260 nominowanych artystów)

Urodził się w 1952 r., a w 1976 r. ukończył Wydział Sztuk Pięknych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Początkowo specjalizował się w grafice, projektował i wystawiał swoje plakaty m. in. na Biennale Plakatu Polskiego w Katowicach, Biennale w Lahti oraz w Warszawie. Od 1980 r. całkowicie oddał się malarstwu. Swoimi pracami od lat zadziwia nie tylko miłośników fantastyki. Tworząc surrealne kompozycje bazuje przede wszystkim na swojej nie znającej granic wyobraźni, posługując się precyzyjną, wzorowaną na dawnych mistrzach - jak Jan van Eyck czy Hieronymus Bosch - technice.

Prace Jacka Yerki stały się inspiracją dla Harlona Ellisona, autora fantasy, do napisania 30 opowiadań, które wraz z obrazami Jacka Yerki zostały wydane w albumie pt. „Mind Fields” przez amerykańskie wydawnictwo "Morpheus Intenational". Wydało ono również kolejne albumy poświęcone twórczości artysty: "The Fantastic Art of Jacek Yerka" oraz "Fields of Vision" obejmujący całą twórczość artysty.

Obrazy Jacka Yerki są także inspiracją dla sztuki filmowej, m. in. amerykański producent Rene Daalder zaprosił artystę do współpracy w filmie "Stawberry Fields", gdzie jako podkład muzyczny dla obrazów świata wykorzystywane są piosenki Beatlesów.

Jacek Yerka od 10 lat współpracuje z Galerią Bevery Hills. Na stałe mieszka i tworzy w Polsce.

 

Yerkaland

Możliwość obejrzenia innych obrazów i zakupu prac artysty na: http://www.yerkaland.com