Rekonstrukcja i kreacja w ochronie zabytków, problemy w zwalczaniu przestępczości przeciw tego typu obiektom oraz fundusze europejskie do wykorzystania na rzecz dziedzictwa narodowego - te tematy między innymi zostaną poruszone podczas Ogólnopolskich Dni Konserwatorskich, które odbędą się w ramach Targów Dziedzictwo 2014. Będzie to możliwość, by pozyskać wartościową wiedzę w trakcie eksperckich paneli, a przy okazji zapoznać się z najnowszymi rozwiązaniami w zakresie ochrony i restauracji zabytków prezentowanymi na stoiskach. Wydarzeniu towarzyszyć będą interesujące wystawy. Ogólnopolskie Dni Konserwatorskie organizowane są w Centrum MT Polska przy ul. Marsa 56c w Warszawie we współpracy z Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz innymi kluczowymi instytucjami branżowymi.

- Z pracą konserwatora wiążą się zawsze duże wyzwania niezależnie od tego, z jakim zabytkiem mamy do czynienia. W grę wchodzi bowiem nie tylko wielki nakład pracy, którą trzeba wykonać z ogromną dozą staranności, ale często też ograniczenia prawne czy finansowe. Dla zachowania dziedzictwa kulturowego praca ta, choć trudna, jest wręcz nieodzowna. Pozwala chronić zabytki, które stanowią świadectwo naszej historii i dokonań oraz są elementem naszej tożsamości narodowej. Liczymy, że Targi Dziedzictwo oraz Ogólnopolskie Dni Konserwatorskie, które umożliwią wymianę wiedzy i doświadczeń oraz przybliżą najnowsze rozwiązania również z zakresu restauracji obiektów zabytkowych, przysłużą się zapewnieniu bezpieczeństwa całego kulturowego dorobku - mówi Bartosz Sosnowski, prezes MT Polska, organizatora Targów Dziedzictwo.

Sztuka konserwacji

Ogólnopolskie Dni Konserwatorskie organizowane podczas Targów Dziedzictwo obejmują szereg konferencji, w ramach których omówione zostaną aktualne dla branży zagadnienia. W tym roku w eksperckim gronie poruszone zostaną takie tematy jak obecny stan zachowania zabytków sakralnych i perspektywy, rekonstrukcja i kreacja w ochronie zabytków czy aktualne problemy dotyczące zwalczania przestępczości przeciw zabytkom. W programie znajdzie się też forum samorządowych Konserwatorów Zabytków, a także seria spotkań poruszających kwestie prawne i finansowe, jak chociażby fundusze europejskie na rzecz dziedzictwa kulturowego, doktryna a praktyka, prawo w ochronie zabytków czy orzecznictwo administracyjne i konserwatorskie. Dodatkowo przewidziano też panel pod hasłem wojewódzcy konserwatorzy zabytków. W ramach Ogólnopolskich Dni Konserwatorskich zaplanowano też rozmaite wystawy. Jedną z nich zorganizuje Biuro Stołecznego Konserwatora Zabytków, a kolejną Urząd Miasta Stołecznego Warszawy.  Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego przygotuje natomiast ekspozycję pod hasłem „Polskie konserwacje poza granicami RP”. Swoją wystawę będzie miał również Międzyuczelniany Instytut Konserwacji i Restauracji Dzieł Sztuki na 10-lecie działalności. Pozostałe ekspozycje dotyczyć będą obiektów z listy światowego dziedzictwa UNESCO oraz drewnianych cerkwi w polskim i ukraińskim regionie Karpat - obie przygotuje Narodowy Instytut Dziedzictwa. Drugą część programu, po Ogólnopolskich Dniach Konserwatorskich, stanowi szereg seminariów pod hasłem Ochrona Zbiorów Archiwalnych, Muzealnych i Bibliotecznych.

Przegląd rynku

Targi Dziedzictwo to szeroki wachlarz ofert produktów i usług dla konserwacji i restauracji obiektów zabytkowych, a także muzeów, bibliotekarzy czy archiwistów. Swoje propozycje w tym zakresie przedstawią producenci i dystrybutorzy sprzętu oraz dostawcy specjalistycznych usług. Tematyka imprezy obejmuje materiały i narzędzia dla osób związanych z rewaloryzacją zabytków i prowadzących prace budowlane w tym zakresie. Ponadto, w ofercie pojawią się m.in. specjalistyczne meble do archiwów, sprzęty elektroniczne do digitalizacji zasobów archiwalnych i biurowych, systemy zarządzania informacją czy usługi i programy komputerowe.

II Targi Konserwacji i Restauracja Zabytków oraz Ochrony, Wyposażenia Archiwów, Muzeów i Bibliotek Dziedzictwo odbędą się w dniach 7-9 października br. w Centrum MT Polska przy ul. Marsa 56c w Warszawie. Patronat honorowy nad tegoroczną edycja imprezy objęli: Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Hanna Gronkiewicz-Waltz, Prezydent Miasta Stołecznego Warszawy; dr hab. Władysław Stępniak, Naczelny Dyrektor Archiwów Państwowych; Rafał Nadolny, Mazowiecki Wojewódzki Konserwator Zabytków; gen. brygadier Wiesław Leśniakiewicz, Komendant Główny Państwowej Straży Pożarnej - Szef Obrony Cywilnej Kraju, ks. Wiesław Alojzy Mering – Biskup Ordynariusz Diecezji Włocławskiej, Przewodniczący Rady ds. Kultury i Ochrony Dziedzictwa Kulturowego Konferencji Episkopatu Polski, a także Jego Eminencja Wielce Błogosławiony SAWA - Prawosławny Metropolita Warszawski i całej Polski.